Dlaczego serial „13 Reasons Why” jest tak autentyczny?

In Newsy serialowe

Serial „13 Reasons Why” śmiało można nazwać jedną z najlepszych premier 2017 roku. W ciągu trzech tygodni od premiery serialu był to najgorętszy temat na Twitterze. O serialu dyskutowano na całym świecie, o tym jak bardzo emocjonujący temat jest poruszany. Artykuł może zawierać SPOILERY.

Z całą pewnością, produkcja rzuca światło na kwestie, o których powinniśmy mówić. Co sprowadza ludzi do samobójstwa? Dlaczego ktoś decyduje o tym, że zakończenie jego życia jest jedynym dobrym wyjściem z kiepskiej sytuacji? Dlaczego gwałt nie jest niczym nowym w szkole średniej i kim są ci chłopcy, którzy dorastają z myślą, że zgwałcenie kogoś jest w porządku?

„13 Reasons Why” wzbudziło zainteresowanie fanów, od członków obsady poprzez napisaną historię i reżyserię. Cała produkcja była ogromnym osiągnięciem, przedstawiającą realistyczną codzienność wszystkich postaci. Prawdopodobnie, właśnie to miało tak ogromny wpływ na sukces serialu. Te wszystkie zdarzenia mogły przytrafić się każdemu, pojawić się w każdej rodzinie, w jakimkolwiek miejscu i o jakiejkolwiek porze. Portal Screen Rant rozmawiał z twórcą produkcji, Diane Lederman, o tym jak serial został stworzony, tak aby pokazywał autentyczność nastoletniego życia postaci, których losy śledziliśmy na ekranie.

„Odrobina poszukiwań” ,wyjaśnia Lederman. „Rozmawialiśmy też sporo z aktorami. Brian (showrunner serialu) stworzył wiele elementów w sypialni Claya. To była dla niego bardzo osobista podróż. Współpracowaliśmy z Dylanem (Minette), przy dobieraniu wszystkich plakatów, jakie wisiały w jego pokoju na ścianach. To musiało pasować idealnie do tej postaci. Brian chciał aby postać Claya interesowała się bardziej starszą muzyką, niż tą której współcześnie słuchają wszystkie dzieciaki. Chciał, aby ta postać miała coś indywidualnego.

Praca osoby zajmującej się projektowaniem wnętrz na planie jest udana, kiedy osoby nie zauważają, że to co widzimy jest zaprojektowane. Na przykład, gdy patrząc na sypialnie Claya widzimy jego osobistą przestrzeń i wszystko pasuje do tej postaci. Wszystko w tej całej przestrzeni jest w jakiś sposób realistyczne. Niektórzy widzowie zauważyli, że sypialnie nastolatków w serialu miały swoje specyficzne kolory, a Lederman świadomie dokonała tego wyboru, aby lepiej odzwierciedlić ich indywidualne osobowości.

Było przy tym wiele pracy i każdy miał w tym swoją rolę. Chciałam, aby Hannah była określona kolorem fioletowym, czułam, że to będzie odpowiedni kolor dla niej. Jest bardzo dziewczęcy, ale bardziej dojrzały od różowego. Natomiast różowy kolor bardzo pasował do Jessicki, odzwierciedlał jej styl bycia. Hannah miała głęboko zakorzenioną duszę, chciałam aby było to odzwierciedlone w jej pokoju. Stąd etniczne elementy i własnoręczne rysunki, była inteligentna i miała bardzo bogate wnętrze.”

Lederman zapewniła również, że każda z sypialni była czymś osobistym dla tego do kogo należała, pojawiały się w nich również pamiątki z dzieciństwa, jakie większość nastolatków ma w swoich pokojach. Na przykład w pokoju Claya można zobaczyć sporo elementów związanych z astronomią.

We wszystkich pokojach był jakiś element nawiązujący do ich dzieciństwa. Ci bohaterowie mieli swoje życie i swoją historię i starałam się o tym pamiętać przygotowując cały plan zdjęciowy. To ważne, aby ludzie mogli poczuć tę historię. Nikt nie porzuca całkowicie swojej przeszłości. Wszystko podąża razem z nami, tak samo jak rzeczy, które posiadamy. U Jessicki można było zobaczyć wypchane zwierzęta i maleńkie lalki, a u Claya były to roboty.”

Te drobne elementy, pokazują widzom, że bohaterowie serialu również byli dziećmi, a kiedy zaczęli dorastać zaczęły przydarzać im się rzeczy, których oni sami się obawiali. Jessica musiała powiedzieć swojemu ojcu o tym, że została zgwałcona. Clay musiał wysłuchać trzynastu kaset, wyjaśniających, dlaczego Hanna Baker odebrała sobie życie. Ciężko jest radzić sobie z dorosłymi sprawami, kiedy wciąż jesteś jeszcze nastolatkiem. Jeśli chodzi o Hannah, wiemy już jak tragicznie skończyła się jej historia, ale zobaczyliśmy również łamiącą serce scenę, gdy jej mama odkrywa co naprawdę czuła jej córka. Jako rodzic, który wchodzi do pokoju swojego dziecka, wypełnionego drobiazgami, zdjęciami, zabawkami i jej meblami, które mają swoją własną historię opisującą jej życie, to musi być wyniszczające.

Serial dostał kolejny sezon i zapewne zostało jeszcze wiele pytań, na które nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Jestem ciekawa jak te wszystkie wydarzenia wpłyną na życie bohaterów, a co za tym idzie, jak będzie wyglądał drugi sezon, gdy historia Hannah została już opowiedziana.

You may also read!

,,Iniemamocni” powracają – pierwszy teaser!

Disney Pixar opublikował wczoraj pierwszy teaser trailer do sequela jednego ze swoich najlepszych produkcji, czyli „Iniemamocnych”. Przedstawiamy  materiał, który

Read More...

Sprawiedliwość z taśmy – Recenzja „Ligii Sprawdliwości”

Pięć miesięcy temu napisałem, że „Wonder Woman” może być zwiastunem lepszej przyszłości dla mocno kulejącego DCEU. Po seansie „Ligii

Read More...

Czy zobaczymy wreszcie co działo się z Neganem od ataku na bazę?

WPIS ZAWIERA SPOILERY Z NAJNOWSZEGO ODCINKA W przyszłym tygodniu fani The Walking Dead w końcu dowiedzą się, co działo

Read More...

Mobile Sliding Menu