Sherlock: O finale 4 sezonu i tym gdzie zaprowadzi nas sezon 5

In Newsy serialowe, Seriale

Emocje po finale czwartego sezonu „Sherlocka” jeszcze nie opadły, a o „The Final Problem” można sprawiedliwie powiedzieć, że czuje się po nim zaskoczenie oraz uradowanie. Niewątpliwie rola Benedicta Cumberbatch’a jako tytułowego Sherlocka była po raz kolejny genialna, jak i jego pomocnika Johna Watsona, w którego rolę wcielał się Martin Freeman. Doskonale została również odegrana rola Mycroft’a którego odgrywa Mark Gatiss. Jednak nie będzie to niesprawiedliwe, jeśli powiemy, że scenariusz i kierunek w jakim poszedł 4 sezon Sherlocka był jakby zagubiony w czasie i stał się pobłażliwy, pojawiło się wiele nieporozumień które mogły frustrować widza.

Wszyscy mówią, że „Sherlock” jest jednym z najbardziej uwielbianych seriali od BBC. Pomimo spadku oglądalności, wciąż ogromna ilość fanów przywiązana do tego serialu, oczekuje kolejnego sezonu. Rozmyślanie nad tym, czy sezon piąty się pojawi, trwało przez cały czas przygotowań do 4 sezonu jak i do końca jego trwania. Jeden z producentów Steven Moffat powiedział, że jeśli koniec sezonu 4 miałby być końcem serii to byłoby to odpowiednie miejsce, można też zauważyć, że wszystkie poprzednie sezony miały w finale cliff-hanger (przyp. zakończenie trzymające w napięciu), poza tym jednym.

Obsada 4 sezonu Sherlocka – Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Amanda Abbington, Una Stubbs, Louise Brealey, Rupert Graves, Mark Gatiss.

Obsada jak i producenci wydają się być zainteresowani kolejnymi sezonami, ale pytanie „kiedy”?

Jak narazie, Cumberbatch jak i Freeman są zajęci swoimi rolami filmowymi. Cumberbatch jako Doktor Strange będzie pojawiał się w wielu filmach Marvela w przyszłości, podczas gdy Freeman przygotowuje się do roli Everett Ross w filmie „Czarna Pantera”. Moffat przygotowuje się do odejścia ze stanowiska producenta w „Doctor Who” i chce rozpocząć nowy oryginalny projekt, natomiast Gatiss pojawia się wszędzie jako scenarzysta, reżyser czy producent, więc główni aktorzy jak i producenci mają bardzo napięty grafik. Pojawianie się serialu o Sherlocku dotychczas było bardzo niekonsekwentne, z przerwami od roku do dwóch, między porami roku lub ze specjalnymi odcinkami. Jednak, nawet jeśli trwało to dwa lata, znana była orientacyjna data. Tym razem, wygląda na to, że możemy poczekać znacznie dłużej.

Kiedy (i kładziemy tu naciska na „kiedy”, a nie „jeśli”) „Sherlock” wróci, zostaną dokonane zmiany które zaczęły pojawiać się w 4 sezonie. Nasz ukochany detektyw pokazał, że jednak ma serce i rzeczywiście przejmuje się innymi. Eurus ujawniła nam trochę z przeszłości Sherlocka dając pewien kontekst na jego zachowania, dlaczego blokował wszystkie bolesne wspomnienia, tak samo jak fakt o istnieniu swojej siostry oraz to, że zabiła jego najlepszego przyjaciela. Było to coś z czym po prostu sobie nie radził. Mycroft musiał zmierzyć się z uwolnieniem Eurus oraz tym, że utrzymywał ten sekret przed rodzicami i bratem, co w końcu wyszło na jaw. Wydarzenia z odcinka „The Final Problem” ukształtowały i mogą wpłynąć na niektóre postacie, posuwając ich historię do przodu, jak pogodzenie się Johna ze śmiercią Mary. Wielu może przypuszczać, że Moffat i Gatiss i tak zignorują te zmiany, więc nie ma się o co bać.

Na konferencji prasowej po ukazaniu finału, Moffat wspomniał o „Początku” ponieważ jest to nowy początek dla Sherlocka. Wspomniał też dlaczego tak właśnie zakończył się sezon:

„Myślę, że to co się wydarzyło stworzyło historię Sherlocka Holmes’a i Doktora Watsona, zawsze będziemy wiedzieć, jak stali się tymi ludźmi. Taka jest właśnie fabuła. Powodem dla którego zostało to zakończone na Rathbone Place jest to, że zawsze możemy wrócić do tego miejsca, Sherlock może po prostu zapukać do drzwi John’a i powiedzieć ” Czy chcesz pójść się zabawić?” Stali się tą dwójką bohaterów, którymi zawsze mieli się stać.”

Toby Jones jako Culverton Smith w 4 sezonie „Sherlocka”.

Prawdopodobnie dlatego finałowy odcinek wyciekł jeszcze przed jego premierą. Ostateczna tajemnica w której widzowie chcieli zatopić swoje zęby próbując przechytrzyć Chłopców z Baker Street. Najlepsze recenzje dotyczące 4 sezonu odnoszą się do odcinka „The Lying Detective” który jednocześnie jest tym odcinkiem, który jest najbliżej oryginału od Arthur’a Conan’a Doyla. Niezapomniany występ Toby’ego Jones’a jako Culverton’a Smitha z pewnością pomógł i było wspaniale zobaczyć go, ale miło było również zobaczyć ponownie Moriarty’ego który rzeczywiście jest martwy i nie wróci.

Mamy też nadzieję na więcej humoru w 5 sezonie. Mile widziane będą momenty jak te gdy Sherlock i John upili się podczas wieczoru kawalerskiego. Więcej pani Hudson jak w scenie szybkiej jazdy samochodem czy słuchającej ostrej muzyki podczas odkurzania. 5 sezon może być również doskonałą okazją do poznania życia Mycroft’a poza siedzeniem w Ministerstwie, czego mieliśmy krótkie przebłyski w sezonie czwartym, oglądającego romantyczny melodramat, a także gdy Lady Smallwood zaprosiła go na randkę. A Sherlock i John ? Z pewnością mają jeszcze wiele zagadek do rozwiązania.

Mamy nadzieję, że Sherlock wróci, ponieważ gra się nie skończyła, jeszcze.

You may also read!

,,The Greatest Showman” zbliża się wielkimi krokami!

Kilka dni temu 20th Century Fox udostępniło kolejny zwiastun do swojej najnowszej produkcji z Hugh Jackmanem w roli głównej,

Read More...

Fantastyczne zwierzęta i zbrodnie Jacka Sparrow’a!

Studio Warner Bros. udostępniło niedawno film promocyjny, ukazujący postaci z najnowszej odsłony nowej trylogii pióra J.K. Rowling, ujawniając tym

Read More...

,,Iniemamocni” powracają – pierwszy teaser!

Disney Pixar opublikował wczoraj pierwszy teaser trailer do sequela jednego ze swoich najlepszych produkcji, czyli „Iniemamocnych”. Przedstawiamy  materiał, który

Read More...

Mobile Sliding Menu