Czy strajk scenarzystów zagraża serialom?

In Newsy serialowe, Poza kadrem
Fot. Replysixty / Wiki Media Commons / CC0 Strajk WGA w 2007 roku

Czy szykuje się powtórka strajku z roku 2007?

O ile w pod koniec roku 2007 seriale nie zajmowały w telewizyjnej ramówce tak silnej pozycji jak obecnie, to straty finansowe i tak zostały oszacowane na setki milionów dolarów. Trudno sobie wyobrazić ile pieniędzy stracą obecnie  stacje telewizyjne, jeżeli dojdzie to konfliktu pomiędzy scenarzystami a producentami. Część z Was może pamiętać strajk na przełomie lat 2007/2008, podczas którego dopiero po stu dniach doszło do porozumienia stron. 

Poprzednio wśród głównych żądań wymieniano chęć zwiększenie zysków z rozpowszechniania filmów, sprzedaży płyt DVD oraz publikacji internetowych. Obecnie, również w dużej mierze chodzi o pieniądze. Związek scenarzystów żąda podwyższenia wynagrodzenia.

Z roku na rok pojawia się coraz więcej seriali. O ile dziesięć lat tytułów dochodowych dla stacji telewizyjnych było kilkanaście, to obecnie lista tytułów dla niektórych wynosi kilkadziesiąt w sezonie. Więcej produkcji oznacza większe straty, a więc strajk odbije się zdecydowanie bardziej na stacjach telewizyjnych. Seriale, których emisja zaplanowana jest na najbliższe parę miesięcy można w sporej mierze uznać za bezpieczne. Mam tutaj na myśli „Grę o Tron”, „Twin Peaks”, „Orphan Black”, „American Gods”, „Preacher” czy „Orange is the new Black”. Z kolei produkcja tytułów, których pomysłodawcą jest Ryan Murphy może ulec przesunięciu nawet o kilkanaście tygodni. Brak scenariusz zagraża również „Jessice Jones”, „The Walking Dead” oraz „Inhumans”.

Zagrożone są nie tylko seriale, lecz również bardzo popularne w USA wszelkiego rodzaju programy „Late Show”, których scenariusze pisane są na bieżąco. Ich brak, to brak odcinka, a więc może nastąpić dość długa przerwa w emisji. Stacje prawdopodobnie będą chciały wypełnić pustkę na ekranie starszymi serialami, wiadomościami ze świata sportu oraz wszelkimi innymi newsami.

Czy i jaki wpływ będzie miał możliwy strajk dowiemy się już za parę dni. Należy zaznaczyć, że Amerykańska Gildia Scenarzystów jest bardzo zgodna w swoich starań, gdyż ponad 96% głosujących członków popiera rozpoczęcie strajku. Z taką siłą trzeba się liczyć.

You may also read!

,,Iniemamocni” powracają – pierwszy teaser!

Disney Pixar opublikował wczoraj pierwszy teaser trailer do sequela jednego ze swoich najlepszych produkcji, czyli „Iniemamocnych”. Przedstawiamy  materiał, który

Read More...

Sprawiedliwość z taśmy – Recenzja „Ligii Sprawdliwości”

Pięć miesięcy temu napisałem, że „Wonder Woman” może być zwiastunem lepszej przyszłości dla mocno kulejącego DCEU. Po seansie „Ligii

Read More...

Czy zobaczymy wreszcie co działo się z Neganem od ataku na bazę?

WPIS ZAWIERA SPOILERY Z NAJNOWSZEGO ODCINKA W przyszłym tygodniu fani The Walking Dead w końcu dowiedzą się, co działo

Read More...

Mobile Sliding Menu