Czy strajk scenarzystów zagraża serialom?

In Newsy serialowe, Poza kadrem
Fot. Replysixty / Wiki Media Commons / CC0 Strajk WGA w 2007 roku

Czy szykuje się powtórka strajku z roku 2007?

O ile w pod koniec roku 2007 seriale nie zajmowały w telewizyjnej ramówce tak silnej pozycji jak obecnie, to straty finansowe i tak zostały oszacowane na setki milionów dolarów. Trudno sobie wyobrazić ile pieniędzy stracą obecnie  stacje telewizyjne, jeżeli dojdzie to konfliktu pomiędzy scenarzystami a producentami. Część z Was może pamiętać strajk na przełomie lat 2007/2008, podczas którego dopiero po stu dniach doszło do porozumienia stron. 

Poprzednio wśród głównych żądań wymieniano chęć zwiększenie zysków z rozpowszechniania filmów, sprzedaży płyt DVD oraz publikacji internetowych. Obecnie, również w dużej mierze chodzi o pieniądze. Związek scenarzystów żąda podwyższenia wynagrodzenia.

Z roku na rok pojawia się coraz więcej seriali. O ile dziesięć lat tytułów dochodowych dla stacji telewizyjnych było kilkanaście, to obecnie lista tytułów dla niektórych wynosi kilkadziesiąt w sezonie. Więcej produkcji oznacza większe straty, a więc strajk odbije się zdecydowanie bardziej na stacjach telewizyjnych. Seriale, których emisja zaplanowana jest na najbliższe parę miesięcy można w sporej mierze uznać za bezpieczne. Mam tutaj na myśli „Grę o Tron”, „Twin Peaks”, „Orphan Black”, „American Gods”, „Preacher” czy „Orange is the new Black”. Z kolei produkcja tytułów, których pomysłodawcą jest Ryan Murphy może ulec przesunięciu nawet o kilkanaście tygodni. Brak scenariusz zagraża również „Jessice Jones”, „The Walking Dead” oraz „Inhumans”.

Zagrożone są nie tylko seriale, lecz również bardzo popularne w USA wszelkiego rodzaju programy „Late Show”, których scenariusze pisane są na bieżąco. Ich brak, to brak odcinka, a więc może nastąpić dość długa przerwa w emisji. Stacje prawdopodobnie będą chciały wypełnić pustkę na ekranie starszymi serialami, wiadomościami ze świata sportu oraz wszelkimi innymi newsami.

Czy i jaki wpływ będzie miał możliwy strajk dowiemy się już za parę dni. Należy zaznaczyć, że Amerykańska Gildia Scenarzystów jest bardzo zgodna w swoich starań, gdyż ponad 96% głosujących członków popiera rozpoczęcie strajku. Z taką siłą trzeba się liczyć.

You may also read!

Neonowy świat kobiecego wrestlingu – recenzja 1. sezonu GLOW

Na duży ring padają światła neonów, prowadzący konferansjer zapowiada gwiazdy dzisiejszego show a publika klaszcze, nie mogąc doczekać się

Read More...

Garść informacji o najnowszym sezonie American Horror Story

W ciągu ostatnich dni fani „American Horror Story” otrzymali garść informacji odnośnie nadchodzącego sezonu. Zatem co już wiemy? 1.

Read More...

Jak została nakręcona najobrzydliwsza scena w Grze o Tron?

We wpisie znajdują się spoilery z najnowszego odcinka, czytasz na własną odpowiedzialność! Aktor John Bradley, który wciela się w

Read More...

Mobile Sliding Menu