„Tarapaty” – ratunek dla polskiego kina młodzieżowego?

In Trailer który musisz dziś zobaczyć

Kino gatunkowe w Polsce nie ma się zbyt dobrze, jednak tak jak można przeboleć brak polskich horrorów czy niezadowalający poziom kryminałów (np. „Amok”), tak lekceważenie dużej i znaczącej części społeczeństwa jaką są dzieci oraz młodzież nie świadczy zbyt dobrze o polskim przemyśle filmowym. Co jakiś czas (przez ostatnie trzy lata co roku) w repertuarze kin pojawiają się jakieś produkcje skierowane do dzieci, młodzieży lub całych rodzin: w 2015 mieliśmy ,,Klub Włóczykijów”, w 2016 ,,Za niebieskimi drzwiami”, a teraz we wrześniu pojawić się mają ,,Tarapaty” w reżyserii Marty Karwowskiej.

Doskonale pamiętam czasy, kiedy dziecko nie było ignorowane przez telewizję czy kino, a dużą popularnością cieszyły się między innymi takie produkcje jak ,,Magiczne drzewo” (serial 2003-2008 oraz film 2008) czy ,,Sto minut wakacji” (1998). Mimo wszystko polskie produkcje ginęły w cieniu zagranicznych gigantów takich jak seria o Harrym Potterze, ,,E.T.” Stevena Spielberga czy animacjach Disney’a lub Miyazakiego, których częstotliwość pojawiania się w kinach nokautuje Polskę. A i teraz, kiedy młodszy widz zostaje regularnie zwodzony polskimi filmami o letnich przygodach, to są one zbyt naiwne i tandetne, by wygrać z produkcjami Hollywood’u.

Film Marty Karwowskiej opowiadać ma o dwunastoletniej Julce, która nielubiana i gnębiona w szkole z internatem na wakacje zamiast do rodziców w Kanadzie, trafia do ciotki w Warszawie. W tamtejszej kamienicy mieszka też Olek, który razem z Julką natrafia na trop skarbu ukrytego w budynku. W rozwiązaniu tajemnicy przeszkadzają im dorośli, między innymi złodziejska szajka. Aby poradzić sobie z całą sytuacją Julia będzie musiała przezwyciężyć strach i zaufać nowemu przyjacielowi.

Zwiastun z klimatycznymi zdjęciami Kacpra Fertacza (,,Ostatnia rodzina”) prezentuje się nader obiecująco. Choć nadchodzącemu filmowi towarzyszyć będą takie tradycyjne nauki jak te o przyjaźni, możliwe, że twórcy w większym stopniu skupią się na temacie gnębienia i jego konsekwencji, wraz ciekawymi zwrotami akcji oraz bohaterami.

Czy ,,Tarapaty” w jakiś sposób wyróżnią się spośród dotychczasowych produkcji dla młodzieży i przede wszystkim przedstawią inteligentną oraz wciągającą historię przekonamy się dopiero 15 września tego roku.

You may also read!

,,The Greatest Showman” zbliża się wielkimi krokami!

Kilka dni temu 20th Century Fox udostępniło kolejny zwiastun do swojej najnowszej produkcji z Hugh Jackmanem w roli głównej,

Read More...

Fantastyczne zwierzęta i zbrodnie Jacka Sparrow’a!

Studio Warner Bros. udostępniło niedawno film promocyjny, ukazujący postaci z najnowszej odsłony nowej trylogii pióra J.K. Rowling, ujawniając tym

Read More...

,,Iniemamocni” powracają – pierwszy teaser!

Disney Pixar opublikował wczoraj pierwszy teaser trailer do sequela jednego ze swoich najlepszych produkcji, czyli „Iniemamocnych”. Przedstawiamy  materiał, który

Read More...

Mobile Sliding Menu