„Tarapaty” – ratunek dla polskiego kina młodzieżowego?

In Trailer który musisz dziś zobaczyć

Kino gatunkowe w Polsce nie ma się zbyt dobrze, jednak tak jak można przeboleć brak polskich horrorów czy niezadowalający poziom kryminałów (np. „Amok”), tak lekceważenie dużej i znaczącej części społeczeństwa jaką są dzieci oraz młodzież nie świadczy zbyt dobrze o polskim przemyśle filmowym. Co jakiś czas (przez ostatnie trzy lata co roku) w repertuarze kin pojawiają się jakieś produkcje skierowane do dzieci, młodzieży lub całych rodzin: w 2015 mieliśmy ,,Klub Włóczykijów”, w 2016 ,,Za niebieskimi drzwiami”, a teraz we wrześniu pojawić się mają ,,Tarapaty” w reżyserii Marty Karwowskiej.

Doskonale pamiętam czasy, kiedy dziecko nie było ignorowane przez telewizję czy kino, a dużą popularnością cieszyły się między innymi takie produkcje jak ,,Magiczne drzewo” (serial 2003-2008 oraz film 2008) czy ,,Sto minut wakacji” (1998). Mimo wszystko polskie produkcje ginęły w cieniu zagranicznych gigantów takich jak seria o Harrym Potterze, ,,E.T.” Stevena Spielberga czy animacjach Disney’a lub Miyazakiego, których częstotliwość pojawiania się w kinach nokautuje Polskę. A i teraz, kiedy młodszy widz zostaje regularnie zwodzony polskimi filmami o letnich przygodach, to są one zbyt naiwne i tandetne, by wygrać z produkcjami Hollywood’u.

Film Marty Karwowskiej opowiadać ma o dwunastoletniej Julce, która nielubiana i gnębiona w szkole z internatem na wakacje zamiast do rodziców w Kanadzie, trafia do ciotki w Warszawie. W tamtejszej kamienicy mieszka też Olek, który razem z Julką natrafia na trop skarbu ukrytego w budynku. W rozwiązaniu tajemnicy przeszkadzają im dorośli, między innymi złodziejska szajka. Aby poradzić sobie z całą sytuacją Julia będzie musiała przezwyciężyć strach i zaufać nowemu przyjacielowi.

Zwiastun z klimatycznymi zdjęciami Kacpra Fertacza (,,Ostatnia rodzina”) prezentuje się nader obiecująco. Choć nadchodzącemu filmowi towarzyszyć będą takie tradycyjne nauki jak te o przyjaźni, możliwe, że twórcy w większym stopniu skupią się na temacie gnębienia i jego konsekwencji, wraz ciekawymi zwrotami akcji oraz bohaterami.

Czy ,,Tarapaty” w jakiś sposób wyróżnią się spośród dotychczasowych produkcji dla młodzieży i przede wszystkim przedstawią inteligentną oraz wciągającą historię przekonamy się dopiero 15 września tego roku.

You may also read!

The 100: Z planu 5 sezonu – Cześć 1

W przerwach między nowymi sezonami naszych ulubionych seriali najgorsze jest czekanie. Szczególnie jeśli finał sezonu był ciekawy i szokujący. Z

Read More...

Fanowska kampania o przywrócenie „Dark Matter” może dać spory efekt!

Kiedy stacja Syfy ogłosiła, że rezygnuje z emisji swojej trzy-sezonowej space opery „Dark Matter” fani zaczęli szukać sposobu na

Read More...

Carmaggedon na ścieżkach hororów kategorii B.- recenzja 1. sezonu „Blood Drive”

Morderczy wyścig, hektolitry krwi, absurdalna fabuła i dużo seksu. To w skrócie opis najnowszego serialu stacji SYFY. Brzmi niedorzecznie

Read More...

Mobile Sliding Menu