,,The Greatest Showman” zbliża się wielkimi krokami!

In Filmy, Ludzie, Newsy filmowe

Kilka dni temu 20th Century Fox udostępniło kolejny zwiastun do swojej najnowszej produkcji z Hugh Jackmanem w roli głównej, czyli „The Greatest Showman„, po polsku: ,,Król rozrywki„. Będziemy mieli okazję doświadczyć sfabularyzowanej biografii P.T. Barnuma, amerykańskiego biznesmena, filantropa, polityka oraz prekursora przemysłu rozrywkowego, jaki znamy pod nazwą show business.

Photo: The Greatest Showman  źródło

Barnum był człowiekiem, który przechrzciwszy Scudder’s American Museum na Broadway’u, na Barnum’s American Museum i przerabiając jego wnętrze oraz atrakcje, stworzył z tamtego miejsca popularne źródło widowisk. Jeżeli znacie z popkultury tak kultowe „cyrkowe dziwolągi”, jak kobieta z brodą, olbrzymy czy ludzie z deformacjami, to jest to między innymi zasługa Barnuma, który swoje przedstawienia i wystawy bazował na takich właśnie postaciach. Jego Museum stało się dzięki nim tak popularne, że sprowadzało do Nowego Jorku m.in. takie osobistości jak Królowa Wiktoria czy car Mikołaj I. A popyt na wizjonerskie popisy Barnuma popchnęły go do nadania sobie misji „wybielenia” teatru wśród społeczeństwa, które kojarzyło go w tamtych czasach z wylęgarnią zła. Po 1950 roku wybudował największy i najnowocześniejszy w Nowym Jorku teatr, nazwany Moral Lecture Room. Tam zaczęto organizować przeróżne – naprawdę przeróżne – wystawy, przedstawienia i konkursy, a następnie Barnum rozpoczął wydawać ilustrowany tygodnik, a potem swoją autobiografię. I choć taki Mark Twain aprobował pomysłowość i przedsiębiorczość Barnuma, tak gazeta „British Examiner” nie pochwalała tej „śmieciowej” i  „obraźliwej” inspiracji „niczym innym jak odpychającą sensacją”

https://www.britannica.com/biography/P-T-Barnum

Po nieudanych inwestycjach na początku lat 50-tych XIX w. wielu nieprzychylnych Barnumowi cieszyła się z jego upadku nazywając ją „dowodem na istnienie bogów”. Ale nie spodziewano się wówczas, że showman podniesie się z kolan tworząc pierwsze w Ameryce akwarium i muzeum figur woskowych. Jego Seven Grand Salons przedstawiało Siedem Cudów Świata, stworzył on również galerię przestępców, a wszystko to rozrosło się do aż czterech budynków. Jego ,,Przewodnik po muzeum” uwzględniał 850 tys. ,,ciekawostek”.

Wszystko szło mu lepiej i lepiej, dopóki w marcu 1868 roku nie nastąpił wielki pożar, który pochłonął dorobek wizjonera. Szkody były na tyle duże, że Barnum wycofał się z przemysłu.

Jednak nie na długo, bo w 1970 roku w mieście Delavan, stanie Wisconsin, razem z Williamem Cameronem Coupem Barnum założył P. T. Barnum’s Grand Traveling Museum, Menagerie, Caravan & Hippodrome. Był to wędrowny cyrk, menażeria oraz muzeum „dziwadeł”, który przechodząc przez kilka zmian w nazwie, po dołączeniu do biznesu Jamesa Bailey’a ostatecznie skończył jako Barnum & Bailey’s – pierwszy na świecie cyrk z trzema arenami, czyli również największy jaki widział świat. Największą jego atrakcją był zakupiony w 1882 roku słoń afrykański – Jumbo, jednak showman dalej korzystał z usług akrobatów, dziwaków oraz swojego starego przyjaciela karła Generała Toma Thumb’a. Pomimo kolejnych pożarów, katastrof spowodowanych pociągami oraz innych wypadków, on dalej pruł do przodu korzystając z pomocy innych cyrkowych profesjonalistów.

https://waldina.com/2017/07/05/happy-217th-birthday-pt-barnum/

P.T. Barnum został okrzyknięty Shakespearem Reklamy ze względu na innowacyjność i umiejętność zaintrygowania swoich patronów (między innymi oferując im rzeczy, których nikt nigdy wcześniej nie widział). Był również pierwszym właścicielem cyrku poruszanego przez pociąg, a nawet prawdopodobnie pierwszym, który zakupił sobie własny taki pojazd.

Napisał kilka książek jak np.  „Life of P.T. Barnum” (1854), The Humbugs of the World” (1865), Struggles and Triumphs” (1869) czy przetłumaczoną na język polski Sztukę zdobywania pieniędzy” (1880).

Pod koniec grudnia tego roku do polskich kin trafi debiutancki musical Michaela Gracey’a pod polskim tytułem ,,Król rozrywki”.

Film opowiadać ma o tym, jak to P.T. Barnum stał się ikoniczną postacią, która zrewolucjonizowała teatr, cyrk oraz przemysł rozrywkowy jako ogół. W główną rolę wielkiego showmana wcielił się obyty z deskami Broadway’u Hugh Jackman, a partnerowali mu m.in. Michelle Williams („Manchester by the Sea”), Zac Efron („High School Musical”) oraz Zendaya („Spider-Man: Homecoming”).

Za scenariusz odpowiada m.in. Bill Condon (reżyser takich filmów jak „Zmierzch: Przed świtem” oraz tegoroczna „Piękna i Bestia”, scenarzysta „Chicago” i „Dreamgirls”), a za zdjęcia – Seamus McGarvey („Musimy porozmawiać o Kevinie”, „Anna Karenina” i „Godziny”). Wydawać by się mogło, że oddanie odpowiedzialności za film takim nazwiskom postawionym obok siebie jest bardzo ryzykowne, i jest to zrozumiałe wrażenie. Całość przypomina cukierkową bajkę Disneya czy kiczowate „Moulin Rouge!” Luhrmanna, a poszczególne postaci –  z wyjątkiem Jackmana czy McGarveya – nawet pojedynczo zapewniałyby wątpliwy sukces.

Niemniej jednak, możemy być prawie pewni, że film spełni przynajmniej swój pierwszorzędny obowiązek i ugości nas wspaniale skomponowanymi musicalowymi utworami, za które odpowiadać będą zwycięzcy tegorocznej gali rozdania nagród Tony Awards w kategoriach: „Najlepszy musical” oraz „Najlepsze oryginalne kompozycje za musical” – „Dear Evan Hansen” – duet Benji Pasek i Justin Paul. Zdecydowanie nie będzie to kolejny „La La Land” czy „Córki dancingu”, ale Jackman oraz Pasek&Paul dają mi wielką nadzieję na przeżycie czegoś poruszającego. Podrzucam wypuszczone dotychczas utwory ze ścieżki dźwiękowej „The Greatest Showman”.

A na dokładkę dla tych, którzy niepokoją się nieznanym nazwiskiem reżysera, mam do zaproponowania wyreżyserowane przez niego reklamy. Może one przekonają was do jego zmysłu do muzycznych widowisk. 

You may also read!

Fantastyczne zwierzęta i zbrodnie Jacka Sparrow’a!

Studio Warner Bros. udostępniło niedawno film promocyjny, ukazujący postaci z najnowszej odsłony nowej trylogii pióra J.K. Rowling, ujawniając tym

Read More...

,,Iniemamocni” powracają – pierwszy teaser!

Disney Pixar opublikował wczoraj pierwszy teaser trailer do sequela jednego ze swoich najlepszych produkcji, czyli „Iniemamocnych”. Przedstawiamy  materiał, który

Read More...

Sprawiedliwość z taśmy – Recenzja „Ligii Sprawdliwości”

Pięć miesięcy temu napisałem, że „Wonder Woman” może być zwiastunem lepszej przyszłości dla mocno kulejącego DCEU. Po seansie „Ligii

Read More...

Mobile Sliding Menu