„War is Coming” – The Walking Dead – recenzja drugiej części 7. sezonu

In Recenzje Seriali, Seriale, Wszystkie recenzje

Finał 7. sezonu „The Walking Dead” już za nami. O świetnym jego starcie pisałem już Tutaj i mówiąc krótko byłem po prostu bardzo entuzjastycznie nastawiony na jego kontynuację i chłonięcie tego, co będzie dalej. Niestety z każdym kolejnym odcinkiem mój zapał stygł, bo nie dość, że odcinki były średnio interesujące, to tak naprawdę niewiele się w nich działo. Taki stan rzeczy prezentował się do półfinału sezonu. A co dalej? Czy druga część sezonu również odnotowała tendencję spadkową? Uważajcie na spojlery!

Jeffrey Dean Morgan jako Negan to bez wątpienia najjaśniejszy punkt tego sezonu. Aktor idealnie wciela się w psychopatę, mającego ogromną armie Zbawców, która sieje postrach w okolicznych obozach. To on sprawił, że Rick (Andrew Lincoln) z twardego „bad ass’a” stał się potulnym barankiem, bojącym się potęgi przeciwnika. Jednak wydarzenie z półfinału sprawiły, że nasz bohater postanowił przeciwstawić się oprawcy. I dobrze, bo żal było patrzeć na stłamszonego, przestrasznego mężczyznę, będącego zaledwie cieniem byłego siebie. Jednak, aby przeciwstawić się ogromnym siłom przeciwnika potrzeba nie lada armii oraz oczywiście broni. W tym celu ekipa Ricka szuka sojuszników i siły ognia. I właśnie na tym wątku głównie skupia się dalsza fabuła siódmego sezonu „The Walking Dead”. Poza dobrze nam znanym mieszkańcom Królestwa, Wzgórza, Oceanii i Alexandrii poznajemy nową grupę, urzędującą na wielkim złomowisku. Twórcom należą się ogromne brawa za barwne przedstawienie każdej z tych społeczności, bo nie dość, że są bardzo różnorodne to wypadają interesująco jeśli chodzi o całokształt. Jednak jest też druga strona medalu, bo wprowadzenie tak dużej ich ilości wpływa negatywnie na tempo akcji. Scenarzyści powielają błędy przeszłości, skupiając fabułę każdego odcinka na innym wątku.

photo: AMC, kadr z serialu „The Walking Dead”

Twórcom za to udało się umiejętne poprowadzenie postaci Eugene’a (Josh McDermitt). Pojmany przez Negana bardzo szybko dostosowuje się do nowej sytuacji i społeczności, rządzonej twardą ręką przez apodyktycznego psychopatę. Myśli realistycznie, zna swoją wartość i wie, jak jego ogromna wiedza może się przydać Zbawcom, dzięki czemu jego szansę na przeżycie niesamowicie wzrastają. W szybkim czasie zmienia więc obóz i sojuszników i to bez większych wyrzutów sumienia. Jednak czy aby na pewno tak się dzieje? Czy też Eugene ma plan polegający na infiltracji wroga? Nic na to nie wskazuje, ale trzeba pamiętać, że to bardzo ciekawa i złożona postać, która w przyszłości może mieć ogromny wpływ na losy wszystkich grup.

photo: AMC, kadr z serialu „The Walking Dead”

To co wyróżnia ten sezon na tle innych, to jakość efektów specjalnych i zmiana muzyki. Jeśli chodzi o soundtrack nie mam zastrzeżeń, jest po prostu inny, spokojniejszy, nawet podczas scen akcji. Niestety, strona wizualna pozostawia wiele do życzenia. Widać, że producenci wydali ogromna ilość pieniędzy na przedstawienie tygrysa Shivy. Przyznam, robi wrażenie, wygląda jak żywa, a jej ruchy są wiarygodne i nie widać tu żadnej sztuczności. Jednak pozostałe efekty są wykonane tragicznie. Scena, w której Rick stoi na szczycie złomowiska, a w tle widzimy resztę okolicy jest totalnie niedopracowana, widać gołym okiem bezczelny greenscreen. Wisienką na tym zepsutym torcie jest jednak słynne ukazanie… jelenia. Tak potwornego efektu dawno nie widziałem, a kadr ten bardzo szybko stał się hitem internetu, gdzie nawet najbardziej zagorzali fani serii wyśmiewali rezultat prac osób odpowiedzialnych za wizualną stronę serialu. Na szczęście szwendacze (i oczywiście wspomniana Shiva) nadal wyglądają dobrze. To jednak nie usprawiedliwia twórców w kwestii tak tragicznych wpadek.

Nie jest żadnym zaskoczeniem, że w finale widzimy wielkie starcie między Zbawcami a „resztą świata”. Jednak, czy jest to bitwa, na którą warto było czekać tyle czasu? Otóż, czuje się rozczarowany. Batalia jest przeprowadzona w sposób chaotyczny i ma po prostu mało polotu. Ktoś tam dostaje kulkę, ktoś tam ucieka, ktoś już leży martwy. I oczywiście, co było to przewidzenia w kluczowym momencie Rick dostaje wsparcie mieszkańców Królestwa i Wzgórza. Za to lepiej został poprowadzony moment odcinka tuż przed ostatecznym starciem. Na pierwszy plan wysunęła się dość nieoczekiwana zdrada złomiarzy, którzy potajemnie zawarli pakt z Neganem. Sytuacja zrobiła się kryzysowa i obnażyła nieudolny plan Ricka, stawiającego wszystko na jedną kartę. Drugim ciekawym aspektem było to, jak scenarzyści postanowili wykorzystać postać Sashy (Sonequa Martin-Green). Bohaterka już od dłuższego czasu zabierała czas antenowy irytując swoim zachowaniem i konkurując z równie denerwującą Rositą. Kobieta przeżyła wiele; śmierć Tyrese’a, Boba i Abrahama, co spowodowało, że coraz częściej myślała o odejściu z tego świata. Sasha jako szwendacz, rzucający się na Negana to bardzo ciekawy i zaskakujący moment tego odcinka. Twórcy w bardzo dobry i nietuzinkowy sposób ukazali odejście bohaterki i to na jej własnych warunkach.

Nie doświadczamy sytuacji sprzed roku, kiedy to dostaliśmy olbrzymi cliffhanger na sam koniec. Nie wyrywamy sobie włosów z głowy, nie mogąc się doczekać kolejnego sezonu. Otrzymaliśmy wiele przegadanych, wydłużonych epizodów, parę dobrze wykonanych odcinków no i oczywiście tego nieszczęsnego jelenia… to z kolei przełożyło się na bardzo średni finał. Mam nadzieję, że kolejna odsłona „The Walking Dead” miło mnie zaskoczy i dostaniemy w końcu prawdziwą wojnę, bo to już jest pewne. Skoro sam Negan o tym mówi, to nie mam powodów, aby mu nie wierzyć. 


The Walking Dead - sezon 7b

5.2/10
5.2/10Opinia końcowa

Ogólna ocena

You may also read!

,,Iniemamocni” powracają – pierwszy teaser!

Disney Pixar opublikował wczoraj pierwszy teaser trailer do sequela jednego ze swoich najlepszych produkcji, czyli „Iniemamocnych”. Przedstawiamy  materiał, który

Read More...

Sprawiedliwość z taśmy – Recenzja „Ligii Sprawdliwości”

Pięć miesięcy temu napisałem, że „Wonder Woman” może być zwiastunem lepszej przyszłości dla mocno kulejącego DCEU. Po seansie „Ligii

Read More...

Czy zobaczymy wreszcie co działo się z Neganem od ataku na bazę?

WPIS ZAWIERA SPOILERY Z NAJNOWSZEGO ODCINKA W przyszłym tygodniu fani The Walking Dead w końcu dowiedzą się, co działo

Read More...

Mobile Sliding Menu