Uncharted: Zaginione Dziedzictwo – czy dodatek dorównał serii?

In Gry, Recenzje Gier

W życiu pewnych jest kilka rzeczy – śmierć, podatki i fakt, że gdy Naughty Dog tworzy kolejną swoją produkcję będzie ona majstersztykiem podbijającym sklepowe półki.  Studio ulokowane w Santa Monica w stanie Kalifornia ma w swoim portfolio kilka perełek takich jak Crash Bandicoot, Jack & Daxter, The Last of Us czy chociażby czteroczęściową serię Uncharted. Wiadome było, że gdy „Niegrzeczne pieski” ogłosiły, że do czwartej i jednocześnie ostatniej części przygód Nathana Drake’a wyjdzie DLC (Downloadable Content – dodatkowa zawartość do pobrania), gracze zastanawiali się czy to dobra decyzja, w końcu jeszcze podczas tworzenia Kresu Złodzieja studio ogłosiło, że definitywnie kończy serię. Po premierze gry fani byli zachwyceni, co prawda głównego bohatera w dodatku nie ujrzymy ani przez moment, ponieważ głównymi protagonistkami są Chloe Frazer znana z drugiej i trzeciej części, oraz Nadine Ross – główna antagonistka czwartej, to można śmiało powiedzieć, że projekt o nazwie „Uncharted” został bardzo dobrze zrobiony i Zaginione Dziedzictwo jest wisienką na torcie tego studia.

Akcja i zarys fabuły

Akcja w grze dzieje się parę miesięcy po wydarzeniach z Kresu Złodzieja, a główną lokacją, w której będziemy się znajdować są Indie. Chloe ma Hinduskie korzenie i głównym wątkiem historii jest odnalezienie starożytnego artefaktu zwanego Kłem Ganeśi. Frazer ma zamiar dokończyć to, czego nie udało się jej ojcu – znanemu poszukiwaczowi skarbów. W tej przygodzie na drodze stanie nam przywódca Indyjskiej Rebelii – Asav, człowiek, który ma zamiar zdobyć Kieł, dzięki któremu chce przejąć władzę w Indiach. Bezwzględny i radykalny typ, który usunie każdego kto stanie mu na drodze do celu. Uncharted jest znane ze świetnych lokacji, starożytnych budowli czy od lat nieodkrytych grobowców lub świątyń, a takich w Zaginionym Dziedzictwie jest mnóstwo.

Mechanika

Mechanika gry nie różni się tak naprawdę niczym od ostatniej części z wyjątkiem dodania opcji otwierania skrzynek z bronią i amunicją przy pomocy wytrychu. Oczywiście mamy porozrzucane po całym świecie skarby i możemy się chować za osłonami co już jest naturalną rzeczą w Uncharted. Przez dosyć dużo czasu będziemy poruszali się za pomocą terenówki oraz używać linki, która pomaga nam przedostawać się przez odległe od siebie miejsca wspinaczkowe, lub przy połączeniu jej z naszym samochodem – do wyważania drzwi. Tak naprawdę to ten dodatek można ocenić tak samo jak Kres Złodzieja – prosta eksploracja otwartego ale jednak liniowego terenu, łatwe łamigłówki na przemian ze strzelaniem czy scenami pościgu, no i już klasyczna rzecz w serii – pogoń za pociągiem.

Dubbing

Polskie dubbingi czy to w filmach animowanych czy w serialach z reguły są uznawane za słabe i delikatnie ujmując „nieprofesjonalne” mimo, że występują w nich znani aktorzy. Jednak Uncharted wyróżnia się na tle tych wszystkich „złych i niedobrych” prób podkładania głosu pod zagraniczne produkcje. Dialogi nie tylko w tej ale także poprzednich częściach są wykonane wręcz wzorowo, emocje i tonacja głosu podczas niektórych scen są jak wyjęte z amerykańskiego Oscarowego filmu, po prostu przyjemnie się ich słucha.

Grafika

Grafika stoi na najwyższym poziomie, ale to chyba nie powinno nikogo dziwić. Naughty Dog potrafi siedzieć nad czymś tak długo, aż według nich nie będzie to idealne. Ich przyłożenie uwagi do detali widać na pierwszy rzut oka. Gdy wejdziemy do wody po kolana to będziemy mieli spodnie mokre do kolan, gdy trafi nas kula w rękę to będziemy mieli zakrwawioną rękę itd. Błoto osadzające się na samochodzie czy pot na czole bohaterek w porównaniu do Kresu złodzieja to nic nowego, jednak w innych grach raczej takich smaczków nie ujrzymy.

Podsumowanie

Mnie jako fana serii osobiście urzekła ta emocjonalna podróż. Niby już miało Uncharteda nie być, ale jednak studio zdecydowało się zakończyć tę fantastyczną przygodę w genialnym stylu i wyszło im to na dobre. Jedyne pytanie – czy warto wydawać grubo ponad 100zł za 6 do 8 godzin rozgrywki? Na to niech każdy odpowie sobie sam, ale dla mnie – jak najbardziej warto!

You may also read!

,,The Greatest Showman” zbliża się wielkimi krokami!

Kilka dni temu 20th Century Fox udostępniło kolejny zwiastun do swojej najnowszej produkcji z Hugh Jackmanem w roli głównej,

Read More...

Fantastyczne zwierzęta i zbrodnie Jacka Sparrow’a!

Studio Warner Bros. udostępniło niedawno film promocyjny, ukazujący postaci z najnowszej odsłony nowej trylogii pióra J.K. Rowling, ujawniając tym

Read More...

,,Iniemamocni” powracają – pierwszy teaser!

Disney Pixar opublikował wczoraj pierwszy teaser trailer do sequela jednego ze swoich najlepszych produkcji, czyli „Iniemamocnych”. Przedstawiamy  materiał, który

Read More...

Mobile Sliding Menu