Polskie filmy znów doceniane za granicą

In Filmy, Newsy filmowe

Prestiżowy serwis IndieWire opublikował swoją listę najlepszych filmów, które miały premierę na ekranach amerykańskich kin lub na serwisach VOD w 2017 roku. Lista zawiera 21 miejsc, ale filmów jest więcej, niektóre znalazły się na jednym miejscu ex aequo. Nas jednak najbardziej interesuje wysoka, czwarta pozycja, na której znajduje się tylko jeden tytuł – „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka. Równie interesująca jest jedenasta pozycja, na której znajdują się „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej. Oczywiście rok 2017 się jeszcze nie skończył, a ranking obejmuje tytuły, które już zdążyły się ukazać na ekranach kin lub komputerów na serwisach VOD, dlatego nie jest to ostateczna lista najlepszych filmów tego roku. Mimo to, obecność obrazów Marczaka i Smoczyńskiej w takim zestawieniu bardzo cieszy. Szczególnie, że oba filmy wyprzedzają „Śmierć Ludwika XIV”, czy „Song to song” Terrence’a Malicka.

Tak czy inaczej, to nie pierwszy raz, gdy na łamach IndieWire te produkcje zbierają pochwały. Miesiąc temu, przy okazji premiery „Wszystkich nieprzespanych nocy” w Stanach, pojawiła się entuzjastyczna recenzja tego przecież tak skrajnie ocenianego i nieco zapomnianego dzieła. Równie niedocenione w Polsce pozostawały „Córki Dancingu”, tymczasem za oceanem zyskały „drugie życie”

„Wszystkie nieprzespane noce” to opowieść o młodym Krzyśku, który wkraczając w dorosłość poszukuje szczęścia, zatracając się w niekończących się imprezach w Warszawie. Imprezach ilustrujących nie tylko głównego bohatera, ale także całe pokolenie i samo miasto – Warszawę.  A to wszystko w rytm absolutnie cudownej ścieżki dźwiękowej.

Z kolei „Córki dancingu” są zupełnie nietypowym, dziwacznym (dla polskich widzów widocznie zbyt dziwnym) musicalem skąpanym w neonach i opowiadającym o dwóch młodych syrenach rzucających się w wir nocnego życia Warszawy z lat 80.

Oba filmy otrzymywały w Polsce spolaryzowane opinie, ale w ogólnym rozrachunku nie zyskały sympatii rodzimych widzów. Wielka szkoda, choć jak oczywiście wiemy „Córki dancingu” wybroniły się i w Stanach stały się wielkim sukcesem, będącym przepustką do, być może, wielkiej kariery dla twórców. „Córki dancingu” i „Wszystkie nieprzespane noce” to nie tylko filmy przez nas niedocenione, ale też jedne z najbardziej oryginalnych i najodważniejszych  debiutów fabularnych w Polsce. Dlatego pozostaje nam tylko. być może, przyznać się do błędu i niedocenienia rodzimych filmów. A już na pewno po prostu  cieszyć się z sukcesów debiutantów za granicą.

Zwiastun „wszystkich nieprzespanych nocy”:

Zwiastun „Córek Dancingu”:

Źródła:

http://www.indiewire.com/2017/05/best-movies-of-2017-1201814481/ – ranking najlepszych(jak dotąd) filmów 2017 roku wg IndieWire

http://www.indiewire.com/2017/04/review-all-these-sleepless-nights-michal-marczak-documentary-terrence-malick-1201803152/ – recenzja „Wszystkich nieprzespanych nocy”

http://www.indiewire.com/2016/07/the-lure-polish-mermaid-musical-review-1201709567/ – recenzja „Córek Dancingu”

 

https://open.spotify.com/user/allthesesleeplessnights./playlist/1kYbJHj3OckTQrhZipZnao?play=true&utm_source=open.spotify.com&utm_medium=open&play=true – oraz mały bonus: link do cudnego soundtrack’u „wszystkich nieprzespanych nocy”

You may also read!

Neonowy świat kobiecego wrestlingu – recenzja 1. sezonu GLOW

Na duży ring padają światła neonów, prowadzący konferansjer zapowiada gwiazdy dzisiejszego show a publika klaszcze, nie mogąc doczekać się

Read More...

Garść informacji o najnowszym sezonie American Horror Story

W ciągu ostatnich dni fani „American Horror Story” otrzymali garść informacji odnośnie nadchodzącego sezonu. Zatem co już wiemy? 1.

Read More...

Jak została nakręcona najobrzydliwsza scena w Grze o Tron?

We wpisie znajdują się spoilery z najnowszego odcinka, czytasz na własną odpowiedzialność! Aktor John Bradley, który wciela się w

Read More...

Mobile Sliding Menu